A huge collection of 3400+ free website templates www.JARtheme.COM WP themes and more at the biggest community-driven free web design site

Amerikan Saddlebred

Amerikan Saddlebred

Açıklama

American Saddlebred atları 1600’lü yılların sonlarında İngiltere’den Kuzey Amerika’ya giden göçmenlerce  götürülen çabuk yürüyüşlü, çevik ve cesur Ponyler olan Galloway ve Hobby atlarıydı. Zamanla yapılan melezleme ve seçici üreme sayesinde atlarda büyük bir gelişme sağlandı ve cidagoları oldukça yükseltildi.

Özellikleri

Hollywood’un altın çağlarında filmlerde en çok kullanılan at oldu.“Gone with the Wind­ - Rüzgar Gibi Geçti” ve “Zorro” gibi klasikleşmiş filmlerde rol alan Mr. Ed, Flicka ve National Velvet gibi atlar oldukça ünlenmişti. Ayrıca Star Track adlı dizi filminde Kaptan Kirk adıyla rol alan başrol oyuncusu William Shatner’in “Nexus” adlı atıyla olduğu gibi birçok film artisti kendi atlarıyla filmlerde rol aldılar. 

At dünyasının “Tavus kuşu” olarak da adlandırılan American Saddlebred’lerin geniş alnı, düz bir profili ve siyah iri gözleri vardır. İnce ve düzgün bir boynu, pürüzsüz bir yelesi vardır. Boynu eğik haldeyken oldukça güzel bir eğime sahip olur. Omuz kısımları derin ve eğimlidir. Bacakları düzgün, kaslı ve güçlü, tendonları belirgin bir yapıya sahiptir.

Çok ilginç yürüyüş stilleri olan American Saddlebred’ler yürüyüşleri sırasında dizlerini kırarak yaptıkları hareketlerle kendilerini gösterirler.

Genellikle, yağız, kestane, kır - demir ve kır donlarındadır. Ancak bazen alaca renkler (palomino,pinto,roan) görülebilir.

Morfoloji & Orijin

 •  
  152 - 163 cm
 •  
  450 - 540 kg
 •  
  Amerika Birleşik Devletleri

Don

 •  
   

Ayırt Edici Özelllikleri

Geniş alın, Siyah iri gözler, İnce ve düzgün bir boyun, Pürüzsüz yele, Derin ve eğimli omuz

Irkın Yatkın Olduğu Hastalıklar

 • Epitelyogenezis İmperfekta

Irkın Kan Hattı

 • İngiliz Atı
 • Morgan
 • Narragansett Pacer

.

Kaynak

 1. KOÇKAR, M. Tekin. At Irkları ve Dağılımı, Esogü Basımevi, Eskişehir 2012

Bir yorum yapın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. İsterseniz aşağıdan oturum açabilirsiniz.