A huge collection of 3400+ free website templates www.JARtheme.COM WP themes and more at the biggest community-driven free web design site

Amerikan Benekli Atı

Amerikan Benekli Atı

Açıklama

Evcilleştirilmesiyle; birlikte çalışma kabiliyetleri ve dayanıklı olması nedeniyle kovboylar tarafından sürü işlerinde kullanıldı. Amerikan yerlileri, bu atların kutsal işaretler taşıdığına inanmaktaydılar. Güçlü kemikli ve dengeli atlardır.Benekler yuvarlak hatlıdır.Bu atları ilgi çekici yapan lekelerinin genetik yapısının hala anlaşılamamış olmasıdır, her atın lekesi bir diğerinden farklıdır.

Özellikleri

Amerikan Benekli Atları geniş bir göğüs yapısına ve güçlü bir sağrıya sahiptir. Donları asıl donlarla beyaz rengin kombinasyonu şeklinde oluşmuştur. Ve bu kombinasyon özellikle baş ve boyun bölgesinde olağanüstü bir güzellikle seyreder. En spesifik ayırt edici özelliği vücudunda ki beneklerdir. Benekli Atlarda esas 3 don TobianoOvero ve Toverodur. 

Uysal, zeki ve kolay eğitilebilir bir ırk olup biniş, genel çiftlik işleri, iz sürme gibi işlerde kullanılmaktadır. Günümüzde bir milyonun üzerinde benekli at olduğu tahmin edilmektedir.

Morfoloji & Orijin

 •  
  162 - 172 cm
 •  
  500 - 550 kg
 •  
  Amerika Birleşik Devletleri

Don

Ayırt Edici Özelllikleri

Genetik olarak benzersiz olan yuvarlak hatlı benekler

Irkın Yatkın Olduğu Hastalıklar

 • Lethal White Syndrome

Irkın Kan Hattı

 • İngiliz Atı
 • Quarter Horse

.

Kaynak

 1. Belirtilmedi

Bir yorum yapın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. İsterseniz aşağıdan oturum açabilirsiniz.