A huge collection of 3400+ free website templates www.JARtheme.COM WP themes and more at the biggest community-driven free web design site

Başkır Kıvırcık Atı

 • Diğer Adları: Amerikan Başkır Kıvırcık Atı, Amerikan Curly, Kuzey Amerika Curly
 • Kategori: Ilıkkanlı Irklar
Başkır Kıvırcık Atı

Açıklama

Bugünkü Rusya Fedarasyonu’nda bulunan Başkurdistan Cumhuriyetinde yetiştirilmiş çok eski bir dağ atı olan Başkır Atı’ndan melezlenerek elde edilmiş bir dağ atıdır. Atın en önemli özelliği tüm vücudunu saran kıvırcık tüyleridir.

Özellikleri

Bu sevimli atlar yaz aylarının gelmesiyle birlikte kış aylarında tekrar eski halini alacak olan buklelerini dökerek kasvetli sıcağa karşı kendilerini hazırlarlar. Kıvırcık atların günümüzdeki özelliklerinden birisi de atlara karşı alerjisi olan kimselerce (Hipoallerjik) tercih edilmesidir. American Bashkir Curly atlarının kıvırcık tüyleri ve derisi,tüyleri üzerindeki protein yapısı nedeniyle antialerjik bir işlev görmektedir. Fiziksel olarak güçlü, yuvarlak hatlara sahip ve orta boy sayılabilecek bu ırk düzgün bacaklara, ve 5 bel omurundan oluşan kısa bir sırt yapısına sahiptir. Amerikan Curly atları son derece sakin, uysal ve gayretlidirler. Bu nedenle Hipoterapi çalışmalarında da sıkça kullanılırlar. İyi bir binek atıdır. Özellikle yeni ata binmeyi öğrenenler için ideal bir attır. Çocuklar için Ponyclub’larda, binicilik sporlarında, serbest biniş (hacking)’te kullanılırlar. Sakin ve huzurlu bir temperamenti vardır. Ani durumlarda paniklemez. İzler karar verir ve uygular. Akıllıdır, çok hızlı öğrenir ve öğrendiğini unutmaz. Oldukça sağlam bir yapısı vardır. Hastalıklara karşı dirençlidir.

Morfoloji & Orijin

 •  
  152 - 162 cm
 •  
  400 - 440 kg
 •  
  Kuzey Amerika

Don

Ayırt Edici Özelllikleri

Tüm vücudu saran kıvırcık tüyler

Irkın Yatkın Olduğu Hastalıklar

 • Bilinmiyor

Irkın Kan Hattı

 • Lokai

.

Kaynak

 1. American Minor Breeds Conservancy News,
 2. Correspondence: Kentucky Horse Park, Lexington, KY
 3. Hendricks, Bonnie L., International Encyclopedia of Horse Breeds, Univ of Oklahoma Press, 1995
 4. KOÇKAR, M. Tekin. At Irkları ve Dağılımı, Esogü Basımevi, Eskişehir 2012

Bir yorum yapın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. İsterseniz aşağıdan oturum açabilirsiniz.