A huge collection of 3400+ free website templates www.JARtheme.COM WP themes and more at the biggest community-driven free web design site

Cleveland Bay

 • Diğer Adları: Chapman Horse, Fayton Atı, Seyyar Satıcı Atı, Cleveland Dorusu
 • Kategori: Ilıkkanlı Irklar
Cleveland Bay

Açıklama

Cleveland Bay, daha çok koşum atı olarak kullanılır. Bu sebeple önceden seyyar satıcı atı olarak bilinirdi ancak 17.yy dan beri günümüzde ki ismiyle anılmaktadır. Uysal, güçlü ve uzun ömürlü bir ırktır.

Özellikleri

Bu at ırkı geniş bir yelpazede artan ihtiyacı karşılamak amacıyla oluşturuldu. Özellikle Avda, Araba çekişinde ve Konkurda kullanılmak amacıyla üretilmiştir. İsmini Kuzey İngiltere’ deki Yorkshire bölgesinde bulunan Cleveland vadisinden almıştır. Soy defterleri ilk defa 1884 yılında 1883 te kurulan dernekçe yayınlandı. 1907 de yılında kayıtlı 2000 in üzerinde Cleveland Dorusu varken Mekanizasyonun artışıyla birlikte İkinci Dünya savaşı sırasında sayıları oldukça azalmış ve bu sürecin devamında 1962 de İngiltere’de 4 tane aygır kalmıştır. Buna rağmen 1970 lerde tekrar popülaritesi artmaya başladı. 2006 yılı verilerine göre günümüzde 550 dolaylarında bir popülasyona sahiptir. Cleveland Bay’ın ilk önemli ithalatı 1820 yılında Amerika’ya yapıldı ve muhteşem bir ün kazandı. Wyoming eyaletinde yaşayan ve Kuzuların Sessizliği filminin ilham kaynağı olan Bufalo ve Kızılderili katili kötü şöhretli Buffalo Bill Cody bu atları vahşi batı gösterilerinde kullandı. Sonra ki zamanlarda daha ağır bir ırk elde etmek amacıyla İngiliz atlarıyla çarprazlandı. Bu ırkın sadece Doru (Bay) donda görülmesi ismine de ilham kaynağı olmuştur. Öyle ki Türkçeye Cleveland Dorusu olarakta çevirebiliriz. Bu donda bedeni örten kıllar kırmızı iken yele kuyruk ve bacakların distal kısımları siyah renktedir. 160 – 170 cm cidago yüksekliğine 450 – 500 kg ağırlığa sahiptirler. Geniş ve kaslı bir vücut yapısı hakimdir. Uzun bir boyun, sağlam bir omuz ve omuz başı, düz veya dışbükey seyreden bir yüz ve sakin bir mizaç gösterirler. Cleveland Dorusu aygırları diğer ırk aygırlarına göre taylara genlerini aktarma konusunda muhteşem bir şekilde baskındır. Bu atlar ağır olan arabaları çekme konusunda kendilerini kanıtlamışlardır. Bununla birlikte muhteşem bir gösteri atı ve rekabetçi bir harness yarışçısıdır. 

Morfoloji & Orijin

 •  
  160 - 170 cm
 •  
  450 - 500 kg
 •  
  İngiltere

Don

Ayırt Edici Özelllikleri

Sadece Doru Don görülmesi, Güçlü vücut yapısı, nispeten kısa bacaklar

Irkın Yatkın Olduğu Hastalıklar

 • Bilinmiyor

Irkın Kan Hattı

 • İngiliz Atı

.

Kaynak

 1. https://en.wikipedia.org
 2. James Doc rAU Blakely, Horses And Horse Sense, January 6, 1997

Bir yorum yapın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. İsterseniz aşağıdan oturum açabilirsiniz.