A huge collection of 3400+ free website templates www.JARtheme.COM WP themes and more at the biggest community-driven free web design site

Hackney

Hackney

Açıklama

Hackney; eskiden İngiltere’ de popüler ve şık bir araba atı cinsiydi. Sanayi devrimiyle birlikte bu özelliğini yitiren Hackney dayanıklılığı ve zarifliğiyle, dresaj,engel atlama ve gösterilerde kullanılmaya başlandı. Akıllı ve son derece öğretilebilir bir ırk olup aynı zamanda sessiz, istekli, Çalışkan ve Duyarlıdır.

Özellikleri

Hackney Atlarının cidago yükseklikleri yetiştirilme biçimlerine göre 141 cm. den 162 cm ye kadar değişmektedir. Kısa olan Hackney Atları pony sınıfında yer alırlar. Donları ise genellikle kestane, koyu kestane, yağız ve sarı-al renklerdedir. Birçok atın ayak ve alın nişaneleri mevcuttur.

Hackney Atlarının bacak eklemlerindeki farklılık, onlara gösterişli ve çok stilli bir yürüyüş kazandırmaktadır. Ön ve arka bacaklarındaki bu farklı eklem yapısı ile iyi bir fleksiyon sayesinde elde edilen bu yürüyüş biçimi atlı gösterilerde kullanılmasına neden olmaktadır. Arka bacaklarındaki esneklik, dizlerini içe bükebilme yeteneği ile her adım atışı sırasında vücut ağırlığını dengeli ve mükemmel bir biçimde taşımasını sağlar.

Baş bölgesi biraz dışbükey bir profile sahiptir. İri ve etkileyici gözleri vardır. Kulak ve boyunu baş yapısıyla oldukça orantılıdır. Boynu omuzdan itibaren yüksek kemerli ve dik yapıdadır. Göğsü düz ve geniştir. Omuz yapısı güçlü ancak yumuşak eğimlidir. Sırtı kısa, sağrısı yuvarlak ve güçlü görünümlüdür. Kuyruğu doğal olarak kalkıktır. Orta sertlikte yuvarlak toynaklara sahiptir. Bu görünümüyle tam bir spor atıdır. Atlı gösterilerde, arabalı gösteri yarışlarında, Pony Club, Dressage ve Show Jumping yarışlarında kullanılır.

Morfoloji & Orijin

 •  
  145 - 165 cm
 •  
  400 - 440 kg
 •  
  İngiltere

Don

 •  
   

Ayırt Edici Özelllikleri

Güçlü omuzlar, kısa sırt, kalkık kuyruk

Irkın Yatkın Olduğu Hastalıklar

 • Bilinmiyor

Irkın Kan Hattı

 • Bilinmiyor

.

Kaynak

 1. KOÇKAR, M. Tekin. At Irkları ve Dağılımı, Esogü Basımevi, Eskişehir 2012

Bir yorum yapın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. İsterseniz aşağıdan oturum açabilirsiniz.