A huge collection of 3400+ free website templates www.JARtheme.COM WP themes and more at the biggest community-driven free web design site

Holstein

Holstein

Açıklama

Holsteiner, Almanya’nın kuzey bölgesi olan Schleswig ­ Holstein’da 13. yy.dan beri süren sistematik bir çalışmanın ürünüdür. Gücü, sağlamlığı ve güvenilirliği nedeniyle Alman çiftçiler tarafından kullanımı oldukça artmıştır.

Özellikleri

Holsteiner Atı Almanya’da özellikle jumping, dresaj, driving ve eventing alanlarında kullanılmak üzere en iyi spor atlarından biri olarak geliştirilmiştir. Bu geliştirme Holsteiner atlarının üstün karakterine zerafet, mükemmellik ve sıçrama yeteneği sağlayan İngiliz ve Anglo Norman kanının dikkatli bir biçimde aşılanmasıyla başarılmıştır.

Modern Holsteiner orta boyludur. 160 - 170 cm yüksekliğinde cidagoya, güçlü arka ayaklara, kuvvetli sırt ve bele sahiptir. Kavisli boynu, düzgün açılı omuzlardan yükselir. Kafası küçüktür ve büyük zeki bakışlı gözleri vardır. Bu özellikler kolaylıkla “ kendini- taşıma (self-carriage)” ya uyum sağlar. Bu belirgin özellikler zarif hareket edebilme, dressage, driving ve jumping için çok gereklidir.

Holsteiner atları hareket etmeye başladığında, dünyanın en iyi spor atlarından biri olma unvanı pekişir. Yere sağlam basan güçlü ayaklarıyla, yükselerek ve yaylanarak, bir güç, denge ve esneklik izlenimi bırakarak engelleri kolaylıkla aşabilirler. Bu akıcı hareket, sahip olduğu zekâ, çalışma isteği ve iyi huylu olmasıyla birleşerek onu ideal spor atı yapmaktadır.

Morfoloji & Orijin

 •  
  160 - 174 cm
 •  
  390 - 540 kg
 •  
  Almanya

Don

 •  
   

Ayırt Edici Özelllikleri

Bilinmiyor

Irkın Yatkın Olduğu Hastalıklar

 • Bilinmiyor

Irkın Kan Hattı

 • Bilinmiyor

.

Kaynak

 1. KOÇKAR, M. Tekin. At Irkları ve Dağılımı, Esogü Basımevi, Eskişehir 2012

Bir yorum yapın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. İsterseniz aşağıdan oturum açabilirsiniz.