A huge collection of 3400+ free website templates www.JARtheme.COM WP themes and more at the biggest community-driven free web design site

Kanada Atı

Kanada Atı

Açıklama

Kanada’nın ulusal bir hazinesi sayılan Kanada atının geçmişi 17. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Kaslı ve orantılı bir vücuda sahip olup, büyük gözleri vardır. Sıcak kanlı bir ırktır. İyi bir mizaca, az sinirli ve enerjik bir yapıya sahiptir.

Özellikleri

Kanada Atı, Kanada yetiştirilmiş bir at ırkıdır. Morgan, American Saddlebred, Standardbred gibi birçok atın geliştirilmesinde kullanılmasına rağmen, günümüzde birkaç ülkedeki meraklıları dışında soyu tükenmek üzeredir. Özellikle Kanadian Pacer atının geliştirilmesinde çok önemli rol oynamıştır.

Kanada atının Kanada’nın resmi sembollerinden birisi olması için gerçekleştirilen çabalar sonucunda 30 Nisan 2002 günü Kanada Parlementosunda kabul  edilen bir yasa ile Kanada Atı, Kanada’nın resmi sembollerinden biri oldu.

Günümüzde Kanada atları binicilik sporlarında (Dresaj, Eventing, Endurance), yük taşıma atı, araba koşum atı olarak ve bazıları da hala tarım işlerinde kullanılmaktadır. Kanada birçok güvenlik teşkilatı Ross Farm Museum (Ross Çiftlik Müzesi), Fortress o f Louisbourg, Colonial Williamsburg, Heritage Park, Cardston Remington Carriage Museum (Cardson Remington Taşımacılık Müzesi), Montreal Mounted Police (Montreal dağ polisi), Calgary City Police (Calgary Şehir Polisi), Montreal ve Quebec şehir faytonları bu atları kullanmaktadır.

Kanada Atları iyi huyları ve sakinlikleri ile tam bir aile atıdır. Kemerli bir boynu, ince ve düz başı, uzun ve kalın kuyruğu vardır. Bacak görünümleri ve kemik yapıları oldukça sağlam, yere iyi basan, kaslı bir omuz yapısına sahiptir. Sakin olmalarına karşın doğaya düşkündürler.

Cidago yüksekliği yaklaşık 140 – 160 cm. arasında değişmektedir. Genellikle yağız, kestane ve koyu doru renkler hâkimdir.

Morfoloji & Orijin

 •  
  142 - 163 cm
 •  
  480 - 580 kg
 •  
  Kanada

Don

 •  
   

Ayırt Edici Özelllikleri

Kemerli bir boyun, ince ve düz bir baş, uzun ve kalın kuyruk

Irkın Yatkın Olduğu Hastalıklar

 • Bilinmiyor

Irkın Kan Hattı

 • American Saddlebred
 • Morgan

.

Kaynak

 1. KOÇKAR, M. Tekin. At Irkları ve Dağılımı, Esogü Basımevi, Eskişehir 2012

Bir yorum yapın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. İsterseniz aşağıdan oturum açabilirsiniz.