A huge collection of 3400+ free website templates www.JARtheme.COM WP themes and more at the biggest community-driven free web design site

Missouri Fox Trotter

Missouri Fox Trotter

Açıklama

Missouri Fox Trotter nazik ve sağlam bir yapıya sahiptir. Eğitilibilirliği yüksek olan bu ırk acemi biniciler için ideal bir binektir. 'Fox trot' ismi verilen, ülkemizde Rahvan yürüyüş olarak bilinen yürüyüşe benzeyen bir yürüyüşe sahiptir. Bu yürüyüşte de rahvanda olduğu gibi binicisini yormaz.

Özellikleri

Missouri Fox Trotter, safkan Arap ve Morgan atlarından üretilmiştir. Seçici üretme sonucunda ortaya “Fox Trot” adı verilen garip kırık bir yürüyüşe sahip olan bir binek atı çıkmıştır. Dört ayak vuruşlu, çapraz ayakla yapılan bir marş yürüyüşü çeşidi olan bu yürüyüş çeşidinde ön ayak yere, arka ayaktan önce basar. Bu yürüyüş çeşidi Güney Amerika ülkelerinde "Trocha", "Pasitrote" ve "Marcha Batida" olarak da adlandırılır ve saatte 16 km hıza kadar ulaşabilir. Yürüyüş biçimi konforludur ve bu at ilk başta Missouri ve Arkansas’ın yamaç kasabalarında binek hayvanı olarak kullanılmıştır. Çekici kafası, kısa güçlü sırtı ve beli boyunca birçok girinti çıkıntıyla güçlü ve kompakt bir attır. Cidago yüksekliği 162 cm’ye kadar olabilir ve palomino ve daha egzotik renkler de dahil her donda olabilir. Son yıllarda Amerikan binek atı ve Tennessee yürüyüş atı kanları türe aşılanmıştır ve bugün bunlar bu olağandışı türün şov sınıfındaki atlarını oluşturur.

142 - 162 cm arasında uzunluğu olan atın donu kestane, boz, yağız, doru, alacalı veya benekli olabilir. Kafası düzgün orantılıdır, düz bir profili, sivri ve geniş aralıklı kulakları, canlı gözleri vardır. Boynu orantılıdır ve güzel şekillidir; kürek kemikleri belirgindir, sırtı kısa ve düzdür, sağrısı kaslı ve daireseldir, kuyruğu düzgündür, göğsü geniş, kaslı ve derin olup omuzları kaslı ve güzel eğimlidir. Bacakları sağlamdır ve güzel doğal bir duruşu vardır.

Bu ırk 19. Yüzyılın başlangıcında beri Missouri’de üretilmiş olsa bile, daha hala sabit karakteristikleri tanımlanabilmiş değildir. En göze çarpan özelliği kendine has “Fox Trot” olarak bilinen dört-adım yürüyüşüdür. Bu yürüyüşte at ön ayaklarıyla eşkin gider ve arka ayaklarıyla yürür veya tırıs gider. Bacakların hareketine başın ritmik bir hareketi eşlik eder, genellikle rahatlıkla duyulabilen, dişlerin birbirine çarpmasından ve toynakların yere vurmasından ortaya çıkan bir ritim sesi vardır. Sağlam ve dayanıklı hareketleri, uzun mesafeleri 8-16km/s hızla gitmesine olanak sağlar ve bu onu kovboylar için ideal bir binek haline getirir.

Morfoloji & Orijin

 •  
  142 - 162 cm
 •  
  430 - 480 kg
 •  
  Amerika Birleşik Devletleri

Don

 •  
   

Ayırt Edici Özelllikleri

Kaslı bir baş, Büyük badem gözler, Düz veya hafif çıkıntılı burun, Güçlü, geniş ve uzun bir boyun, Geniş ense, Göğsü geniş ve güçlü görünümlüdür. Sağrı kısa, geniş ve hafif kalkıktır. Uzun Kuyruk, Uzun ve gür yele, Kısa ve güçlü bacaklar, Arka bacaklar, hafif aşağıya çekik ve kaslıdır Toynaklar, bütün ve yüksek ve sağlamdır.Endülüs atlarına göre biraz daha fazla uzun bir sırt

Irkın Yatkın Olduğu Hastalıklar

 • Bilinmiyor

Irkın Kan Hattı

 • American Saddlebred
 • Arap Atı
 • Morgan
 • Tennessee Walking Horse

.

Kaynak

 1. Hendricks, Bonnie L., International Encyclopedia of Horse Breeds, Univ of Oklahoma Press, 1995
 2. James Doc rAU Blakely, Horses And Horse Sense, January 6, 1997
 3. Simon & Schuster’s GUIDE TO Horses & Ponies of the World
 4. YILMAZ, Orhan. Atçılık(Irk, Don, Nişane Ve Yürüyüş Çeşitleri), Veni Vidi Vici Yayınları, Ankara 2012

Bir yorum yapın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. İsterseniz aşağıdan oturum açabilirsiniz.