A huge collection of 3400+ free website templates www.JARtheme.COM WP themes and more at the biggest community-driven free web design site

Morab

Morab

Açıklama

Morab ırkı, 1800 lerin başında Amerika’ya getirilen Arap ve Morgan atlarının çapraz çiftleştirilmesiyle geliştirilmiş bir ırktır. İlk Morab kayıtları 1973 yılında tutulmaya başlandı. Bu ırk Arap ve Morgan ırkının karakteristik özelliklerini korur. Zeki, meraklı ve çabuk öğrenen bir mizaca sahiptir.

Özellikleri

Arap ve Morgan atlarını çapraz çiftleştirip Morab atı üretme fikri ilk 1800’lerin başlarında ortaya çıkmıştır. Ancak, 1. Dünya Savaşı’nın  sonrasında insanlar türle deneyler yapmaya başlayana kadar atı yetiştirmek için daha geniş ve organize bir çaba gösterilmemiştir.

Yetişkin Morablar 145 - 162 cm cidago yüksekliğine sahip ve her renkte olabilirler, vücutlarında benek yoktur ve siyah gözleri vardır. Morab’lar stilize bir kafayla farklılık gösterir; eğimli boyunları, kısa sırtları, dairesel güçlü arka ayakları vardır ve kuyrukları yüksektir. Kısa sırtları, Arap-Morgan türlerinden miras, ve uzunca sağrıları mükemmel güçlerinin kaynağıdır. Morab’lar orta-uzunlukta bukağılarını ve sağlam kemik yapılarını Morgan’lardan alırlar, ve sağlam ayaklarını ve toynaklarını Arap atlarından alırlar. Morab’ların sıradışı karakteristiklerinden birisi Morgan’lardan miras kalan ağır kaval kemikleridir. Morab’ların ve Morgan’ların kaval kemikleri aynı ağırlıktaki diğer bütün hayvanlardan daha ağırdır ve bu nedenle Morab ve Morgan’larda ayak ve bacak problemlerine  daha az rastlanır. Morab’ların en önemli özelliği dairesel, güçlü arka ayaklarının olmasıdır; bu özellik Arap atlarında çekinik gendir ve Morgan atlarında ise dominant gendir. % 75  Arap olan Morgan atları genellikle bu özelliği barındırmaz; yani Morab, en iyi sonuçlar alabilmek için yarı Arap yarı Morgan olacak şekilde dizayn edilmiştir. Morab’lar Arap atlarının kısa sırtını, (beş kemikli omurgasını –standart 6 kemikli yerine-) miras almıştır. Morab’lar şık ve akışkan bir harekete sahiptir ve bu onlara güçlü arka ayakları üzerinde yürüyen kuvvetli bir at görünümü verir. Morab’lar, Morgan’lar ve Arap atları gibi, diğer türlere oranla daha yüksek ortalama yaşam süresine sahiptir. Kabul edilebilir renkler, boz, yağız, kestane, doru, boz ve altın rengi, gri, grulla ve mercan kırıdır.

At yetiştiricileri Morab’ların, sadece melez bir at, haklı bir şekilde gerçek bir tür olmadığını savunsalar da, gerçek şudur ki bir üretim programı süresince Morgan ve Arap atı özelliklerini Morab’larda barındırmak çok zordur çünkü soylar melez hayvanlardan sonra ciddi oranda bozulurlar. Morablar yetişkinliğe geç ulaşan atlar olmakla da suçlanabilirler, ve bu türün ataları olan Arap atlarına ve Morgan’lara da aynı eleştiriler yöneltildiği için şaşılacak bir şey değildir.

Morfoloji & Orijin

 •  
  147 - 157 cm
 •  
  430 - 540 kg
 •  
  Amerika Birleşik Devletleri

Don

 •  
   

Ayırt Edici Özelllikleri

Bilinmiyor

Irkın Yatkın Olduğu Hastalıklar

 • Bilinmiyor

Irkın Kan Hattı

 • Arap Atı
 • Morgan

.

Kaynak

 1. James Doc rAU Blakely, Horses And Horse Sense, January 6, 1997

Bir yorum yapın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. İsterseniz aşağıdan oturum açabilirsiniz.