A huge collection of 3400+ free website templates www.JARtheme.COM WP themes and more at the biggest community-driven free web design site

Morgan

Morgan

Açıklama

Morgan atının kökü çok ilginçtir ki sadece bir tek aygıra dayanır: Justin Morgan. Bu aygır 140 cm cidagoya sahip olmasına karşın ağırlık - ­çekme yarışlarında kendini kanıtlamışır. Kütük çekmek konusunda ağırlığının neredeyse iki katı olan rakiplerine bile yenilmezdi. Müthiş dayanıklı, güçlü ve dinç bir aygırdı. Gücü, dayanıklılığı, hızı ve sakin mizacı yavrularına da geçmiştir.

Özellikleri

Diğer ırklarda olduğu gibi Morgan atı da motorlu ulaşımın yaygınlaşmasıyla önemini yitirmiştir. Ancak 1999 kurulan Morgan At Kulübünün istekli üyeleri sayesinde bu tür yok olmaktan kurtulmuştur. Günümüzde ABD’ye ek olarak Kanada, İngiltere, Avustralya, İspanya, Yeni Zelanda, Almanya, İtalya ve İsveç’te Morgan Kulüpleri vardır. Bu kulüpler sayesinde Morgan atı sayısı da giderek artmaktadır. Bu atlar gösteri atı olarak bulundurulmasının yanı sıra sürek avı, dresaj ve atlı araba yarışları gibi disiplinlerde de kullanılmaktadır.

141 - 152 cm. uzunluğunda genellikle doru, kestane doru, yağız renklerindedir. Baş haricinde diz veya tırnakta beyaz işaretler olmamalıdır. Profilden bakıldığında düz veya hafif eğimli başı, öne doğru geniştir. Büyük gözleri, kısa ve dik kulakları, hafif açılı boynu, eğimli omuzları vardır. Sırt uzunluğu kısadır. Sağrısı kaslıdır ve kuyruğu yukarıdadır. Düz ve kuvvetli bacakları kısa ve ince kemik yapısına sahiptir. Uzun ve eğimli inciği hafif ve elastik bir yürüyüş sağlar. Yumuşak ve gür kuyruk ve yeleye sahiptir.

Yüzbaşı Myles Keogh’un bindiği ‘Comanche’ adında bir Morgan atı 1876 yılında yapılan Little Big Horn savaşından Kızılderililer haricinde sağ çıkmayı başaran tek canlıdır. Çok fazla yara almış olmasına karşın yaşamayı başarmış ve 29 yaşında yaşlı bir at olarak hayata veda etmiştir.

Morfoloji & Orijin

 •  
  145 - 155 cm
 •  
  430 - 460 kg
 •  
  Amerika Birleşik Devletleri

Don

 •  
   

Ayırt Edici Özelllikleri

Kısa sırt, kısa, dik kulaklar, yüksek kuyruk yapısı

Irkın Yatkın Olduğu Hastalıklar

 • Bilinmiyor

Irkın Kan Hattı

 • Arap Atı
 • İngiliz Atı
 • Justin Morgan

.

Kaynak

 1. KOÇKAR, M. Tekin. At Irkları ve Dağılımı, Esogü Basımevi, Eskişehir 2012

Bir yorum yapın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. İsterseniz aşağıdan oturum açabilirsiniz.