A huge collection of 3400+ free website templates www.JARtheme.COM WP themes and more at the biggest community-driven free web design site

Mustang

Mustang

Açıklama

Amerikan rüyasının dört tekerlekli hali olan Mustang’lere ismini veren bu atları, “yeni dünya”yı keşfe gelen İspanyol kâşifler beraberlerinde getirmişlerdi. Sonrasında yerlilerin isyanından kaçan İspanyolların geri götürmedikleri atlar, birkaç yüzyıl içinde vahşileştiler. İspanyolca’da ‘başıboş’ anlamına gelen Mustang ismiyle tüm dünyanın ilgisine mazhar oldular.

Özellikleri

Bazen İspanyol Mustang’i olarak da bahsedilen bu tür son zamanlarda iki kuruluş tarafından koruma altına alınmıştır; Kaliforniya’daki Amerikan Mustang Topluluğu ve Oklahoma’daki Güneybatı İspanya Mustang Topluluğu. Şu anda yaklaşık 2.200 kayıtlı at bulunmaktadır.

Mezomorfik tipte olan bu türün cidago yüksekliği 142-152 cm arasındandır: don her renkte ve çeşitte olabilir, ancak genellikle  palomino ya da boz olurlar. Tür olarak Mustang, birbirleri arasında çok az benzerlik gösterirler, ve bu çevresel faktörlerle alakalı gerileme ve değişimin bir sonucudur. Kafaları genellikle ağırdır, boyunları güçlüdür, sağrıları daireseldir, göğüsleri geniştir, omuzları düzdür ve bacakları kuvvetlidir. Mustang’lerin asi doğası rodeolarda çok başarılı olmalarına olanak sağlar.

Mustang’ler çocuk atları olarak, şov atı olarak, zevk için, seyahat atı olarak kullanılmışlardır ve doğal sürü içgüdüleri ve hisleri nedeniyle çok iyi çiftlik hayvanları ve binek olurlar. Tabi ki, efsanevi dayanıklılıkları nedeniyle dayanıklılık sürüşlerinde ön plana çıkarlar.

Diğer iyi türlerin üreticileri Mustang’in tarihsel miraslarından ötürü korunma altına alınmış yabani bir at olduğunu savunabilir. Aynı zamanda boyut olarak küçük oldukları ve erişkinliğe geç ulaştıkları için de eleştirilirler. Sadece birkaç insan iyi bir Amerikan geleneğini korumanın ve Amerika’nın görkemli geçmişini hatırlatmanın önemli olduğunu savunmaktadır.

Morfoloji & Orijin

 •  
  140 - 150 cm
 •  
  320 - 365 kg
 •  
  Kuzey Amerika

Don

 •  
   

Ayırt Edici Özelllikleri

Bilinmiyor

Irkın Yatkın Olduğu Hastalıklar

 • Bilinmiyor

Irkın Kan Hattı

 • Bilinmiyor

.

Kaynak

 1. James Doc rAU Blakely, Horses And Horse Sense, January 6, 1997
 2. Simon & Schuster’s GUIDE TO Horses & Ponies of the World

Bir yorum yapın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. İsterseniz aşağıdan oturum açabilirsiniz.