A huge collection of 3400+ free website templates www.JARtheme.COM WP themes and more at the biggest community-driven free web design site

Peruvian Paso

Peruvian Paso

Açıklama

Peru Stepping Atı olarak da bilinen bu Criollo tipindeki ırk, 16. Yüzyılda işgalci İspanyollar’ın Güney Amerika’ya getirdikleri atların soyundan gelmektedir. Peru orijinli olan bu zarif ırk oldukça ilginç bir yürüyüşe sahip olup yürüyüş esnasında ön ayaklarını dıştan içe doğru bir kavis yaptırarak adımını tamamlar. Jennet ve Endülüs atlarından köken aldığı düşünülmektedir.

Özellikleri

Savurgan ön ayak hareketleri ve arka ayakların güçlü bir şekilde ileri atılmasıyla ortaya çıkan karakteristik yürüyüşleri nedeniyle sistematik olarak geliştirilmişlerdir. En uygun tabirle rahvan yürüyüşe benzediği söylenebilir ve sürücü için rahat bir temposu vardır.

Birçok Güney Amerika at ırkı sarsıntısız, orta hızda ve bir tarafta ki her iki ayakla marş yürüyüşü yapabilir. Örneğin Paso Fino ırkının yürüyüş çeşitleri yavaştan hızlıya doğru "Paso fino", "Paso corto" ve "Paso largo"  olarak adlandırılır.  Peru Paso ırkının bir taraftaki her iki ayakla yaptığı marş yürüyüşü ise "Paso ilano" ve "Sobreandando" olarak bilinir.  Sobreandando  isimli rahvan yürüyüş çeşidi daha  ziyade  rahvan  ile  tören yürüyüşü (Ambling) arasında bir yürüyüştür. Yüksek dayanıklılığıyla, Paso en zorlu arazilerde bile saatte 18 km hıza çıkabilir.  Ortalama 140 – 150 cm cidago yüksekliğine sahip olan Peru Paso Atı, Morgan ve Arap atlarıyla hemen hemen aynı ağırlıkta olup genellikle 400 - 500 kg arası ağırlığa sahiptir ve belli başlı görülen donları doru ile aldır.

Amerikan Paso Fino Atı Topluluğu, Uluslarası Paso Fino Topluluğu, Paso Fino Sahipleri ve Üreticileri Topluluğu vs. Gibi içinde Paso adı geçen birkaç tane topluluk olmasına rağmen bunlar Peru Paso Atı kayıtlarıyla karıştırılmamalıdır. Peru Paso’sunun ayrı bir kökeni ve eşsiz karakteristikleri vardır ve Paso Fino ırkıyla karıştırılmamalıdır.

Amerikan at heveslileri arasında birçok nedenden dolayı çok popülerdir. Bu atlar sürüşte konfor, güç ve dayanıklılık sağlar ve sakin bir duruşu vardır. Gösterişli yapısı ve yürüyüşü diğerlerinden farklı bir duruş sergileme yatkınlığı vardır. Peru Pasolarının karşılaştırılamaz bir yumuşaklık sağlayan özel yürüyüşlerini sergilemeleri için özel bir eğitime ihtiyaçları yoktur. Genellikle basit ve tek renklidir. Barb atıyla olan akrabalığı dolayısıyla, bazı çarpıcı renk tonlarına ve gölgelere sahiptir.

Morfoloji & Orijin

 •  
  140 - 150 cm
 •  
  410 - 500 kg
 •  
  Peru

Don

 •  
   

Ayırt Edici Özelllikleri

Bilinmiyor

Irkın Yatkın Olduğu Hastalıklar

 • Bilinmiyor

Irkın Kan Hattı

 • Endülüs Atı
 • Jennet

.

Kaynak

 1. Hendricks, Bonnie L., International Encyclopedia of Horse Breeds, Univ of Oklahoma Press, 1995
 2. James Doc rAU Blakely, Horses And Horse Sense, January 6, 1997
 3. YILMAZ, Orhan. Atçılık(Irk, Don, Nişane Ve Yürüyüş Çeşitleri), Veni Vidi Vici Yayınları, Ankara 2012

Bir yorum yapın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. İsterseniz aşağıdan oturum açabilirsiniz.