A huge collection of 3400+ free website templates www.JARtheme.COM WP themes and more at the biggest community-driven free web design site

Quarter Atı

Quarter Atı

Açıklama

Kısa mesafelerde yüksek sprint hızına ulaşabilen bu ılıkkanlı çeyrek mil yarışlarında kullanıldığı için Quarter Atı olarak tanınmıştır. Çevik, güçlü ve atletik bir beden yapısına sahiptir. Genelde 20 yıl kadar yaşarlar ancak 40 yaşına ulaşan bireylerinin olduğu bildirilmiştir.

Özellikleri

Bu tür adından da anlaşılacağı gibi kısa mesafe (çeyrek mil) yarışlarında ustadır. Amerikalıların yarışlara olan merakı sonucu bu atlar Improvizasyon (Düzlükte bir çift atın birkaç yüz metre boyunca hızla koşabileceği müsabakalar) müsabakalarında yarışmaya başladı. Bu yarışlar Quarter Atıın sağrısını oldukça kuvvetlendirdi. Durduğu yerden kısa mesafede en yüksek hıza ulaşabilir hale geldiler. Thoroughbred (İngiliz Atı) yarışları başlayınca Quarter Atı yarışlarına ilgi azaldı. Sonraları gelişen sanayileşme ile çiftçilikte de bu atın önemi azaldı ve iş atı olmaktan çıkarak hobi ve spor atı haline geldi.

Günümüzde Quarter atı, varil yarışı, rodeolar ve kısa mesafe yarışları gibi Western tarzı müsabakalarda oldukça popülerdir. Bu spordaki büyük ilgi sayesinde bu atlar büyük amaçlar için çeşitli dallarda yarışmaktadırlar.

Cidago yükseklikleri 143- 160cm arasında değişmektedir. Her renkte olabilirler. Kısa ve geniş bir baş yapısı, ufak burnu, büyük ve zeki bakışlı gözleri, orta uzunlukta ve kalkık kulakları, uzun ve elastik boynu, yuvarlak omuzları vardır. Göğsü ve karnı geniş, sırtı kısadır. Büyük, derin, ağır ve kaslı bir sağrıya sahiptir. Bacakları kuvvetlidir. Diz eklemleri geniş ve yere yakındır. İncik kemiği orta uzunluktadır. Tırnakları dikdörtgen biçimli, derin ve geniştir.

Amerikan Quarter Atı Demeği (American Quarter Horse Association - AQHA) 1940 yılında kumlmuştur ve kayıtlı olarak dünyadaki en çok sayıda at bu ırktandır. AQHA listesinde 2 milyondan fazla at bulunmaktadır.

Morfoloji & Orijin

 •  
  142 - 160 cm
 •  
  500 - 550 kg
 •  
  Amerika Birleşik Devletleri

Don

 •  
   

Ayırt Edici Özelllikleri

Çevik, güçlü ve atletik bir beden, büyük, derin, ağır ve kaslı bir sağrı

Irkın Yatkın Olduğu Hastalıklar

 • Equine Polysaccharide Storage Myopathy
 • Glycogen Branching Enzyme Deficiency
 • Hereditary Equine Regional Dermal Asthenia
 • Hyperkalemic Periodic Paralysis
 • Lethal White Syndrome

Irkın Kan Hattı

 • Bilinmiyor

.

Kaynak

 1. KOÇKAR, M. Tekin. At Irkları ve Dağılımı, Esogü Basımevi, Eskişehir 2012

Bir yorum yapın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. İsterseniz aşağıdan oturum açabilirsiniz.