A huge collection of 3400+ free website templates www.JARtheme.COM WP themes and more at the biggest community-driven free web design site

Tennessee Walking Horse

Tennessee Walking Horse

Açıklama

Amerika’nın en popüler ırklarından olan bu at güneydeki tarla sahipleri tarafından arazilerde denetim sürüşlerine çıkabilmek amacıyla geliştirilmiştir. Önceleri ekinler arasında onlara zarar vermeden yürüyebilmesi nedeniyle “Turn-Row” olarak adlandırılmıştır. Tennessee Yürüyüş Atı gösteri alanında oldukça iyi tanınır. Aynı zamanda yük taşımacılığında ve genel amaçlı kullanımda da kendini kanıtlamıştır.

Özellikleri

Arazi sahipleri tarafından Tennesse’nin kalbinde ortaya çıkan Tennessee Yürüyüş Atı, standart türde bir Kentuck yarış atı olan, Allan F-I ve bir Morgan atı olan Maggie Marshall’dan türemiştir. Bu türler Tennessee Yürüyüş Atı’nın standart türden aldığı hızlı ve temiz adımlarına ve Morgan’dan aldığı güce ve dayanıklılığa bir kanıt niteliğindedir. Sonraları, çapraz eşleştirme ile, Quarter Atı ve Amerikan Saddlebred Atı kanları bu ırka eklenmiştir.

Seyahat esnasında dört nala yarı yürüyüş yarı koşu biçiminde olan ve sonraları türün karakteristik özelliği haline gelen bir yürüyüş biçimi ortaya çıkartmıştır. Bu yürüyüş sürücü için oldukça konforludur ve Tennessee Yürüyüş Atı dünyadaki en konforlü tür olarak kabul edilir. Oldukça iyi huylu bir attır, itaatkardır, güçlü omuzları ve eklemleri vardır.

Tennesse Yürüyüş Atı’nın dikkatli üretimi sonucunda eşsiz koşar gibi yürüme (running walk) biçimi ortaya çıkmıştır. Bu yürüyüş biçimi eşit zamanlı, sarsıntısız ve bir taraftaki her iki ayakla yapılan bir marş yürüyüş çeşidi olup bu gayet hızlı tempoda icra edilir. arka ayaklar ön ayakların 30 cm kadar önüne geçer. Tennessee Yürüyüş Atı’nın dominant renkleri boz, yağız, kestanedir ve genellikle beyaz benekleri olur. Vücudu kaslıdır, beli dolgundur ve boynu kalındır. Alçak açılı bilekleri ve uzun toynakları vardır.

Morfoloji & Orijin

 •  
  150 - 158 cm
 •  
  410 - 550 kg
 •  
  Amerika Birleşik Devletleri

Don

 •  
   

Ayırt Edici Özelllikleri

Bilinmiyor

Irkın Yatkın Olduğu Hastalıklar

 • Bilinmiyor

Irkın Kan Hattı

 • Arap Atı
 • İngiliz Atı
 • Morgan
 • Narragansett Pacer

.

Kaynak

 1. Hendricks, Bonnie L., International Encyclopedia of Horse Breeds, Univ of Oklahoma Press, 1995
 2. James Doc rAU Blakely, Horses And Horse Sense, January 6, 1997
 3. YILMAZ, Orhan. Atçılık(Irk, Don, Nişane Ve Yürüyüş Çeşitleri), Veni Vidi Vici Yayınları, Ankara 2012

Bir yorum yapın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. İsterseniz aşağıdan oturum açabilirsiniz.