A huge collection of 3400+ free website templates www.JARtheme.COM WP themes and more at the biggest community-driven free web design site

Ulusal Gösteri Atı

Ulusal Gösteri Atı

Açıklama

Dünyanın en güzel gösteri atlarından biri olmak için yetiştirilen bu ırkın ataları, American Saddlebred ve birçok atın kökenini oluşturduğu Arap atıdır. Atletik yapısı, çarpıcı görünümü ve yetenekleri ile dikkatleri üzerine çeker.

Özellikleri

Ulusal Gösteri Atı Amerikan Sabblebred’i ile Arap atının çapraz eşleştirilmesiyle oluşturulmuş yarı-Arap bir melezdir. 1981 Ağustos’unda ırk kayıtlarının oluşturulmasından bu yana ayrı bir ırk olarak kabul edilmektedir. Günümüzdeki kayıtlı atlar safkan UGA olabilir ya da American Saddlebred, Arap Atı ve Ulusal Gösteri Atı karışımı bir melez olabilir. UGA olmayan kısraklar ve damızlıklar kendi sicilleriyle kayıt edilmelidirler ve Arap ya da Saddlebred olan damızlık atlar NSHR (UGA) yönetim kurulu tarafından onaylanmalı ve seçilmelidir. Bu üç türün bütün kombinasyonları kullanılabilir olmasına rağmen, 1 Aralık 2009’dan beri, atların bu türde kayıt edilebilmesi için en azından %50 - %99 Arap genleri barındırması gerekmektedir. (eskiden kayıt olmak için gerekli minimum arap geni miktarı %25 idi.)

Tipik bir UGA 155 – 165 cm yüksekliğindedir ve boz, doru, kestane rengi ve hatta altın renginde ve benekli olabilir. Büyük çoğunlukla doğası gereği dik ve kibirli duruşa sahip olan Ulusal Gösteri Atı çoğunlukla keyif yürüyüşlerinde ya da koşum atı olarak (Harness – Araba sürüşü) kullanılırlar. Ancak, doğal dinamikleri, atletikliği ve hevesli yaradılışı bu çok yönlü atı bir çok sınıfta eşit derecede başarılı yapar; bunlara avcılık, Gösteri gezintileri ve dresaj da dahildir. Güzellik, dayanıklılık, çeviklik, zarafet, karizma ve akıcı atletizmin kombinasyonu Ulusal Gösteri Atına çok yönlülüğü sağlar. Bu özellikler popülaritesinin sebebidir ve ırkı bütün aile üyelerinin dahil olabileceği bir gösteri atı olarak çekici hale getirir.

Morfoloji & Orijin

 •  
  155 - 165 cm
 •  
  430 - 480 kg
 •  
  Amerika Birleşik Devletleri

Don

Ayırt Edici Özelllikleri

Bilinmiyor

Irkın Yatkın Olduğu Hastalıklar

 • Bilinmiyor

Irkın Kan Hattı

 • American Saddlebred
 • Arap Atı

.

Kaynak

 1. www.usef.org

Bir yorum yapın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. İsterseniz aşağıdan oturum açabilirsiniz.