A huge collection of 3400+ free website templates www.JARtheme.COM WP themes and more at the biggest community-driven free web design site

Chincoteague Pony

 • Diğer Adları: Assateague Horse, Chincoteague
 • Kategori: Pony
Chincoteague Pony

Açıklama

Chincoteague pony oldukça güçlü, dayanıklı, cesur ve Assateague Adasında genelde doğada serbest şekilde yaşayan bir ırktır. Buna rağmen oldukça dostane bir ırktır. Yaşadıkları adanın ismi olan Assateague atı olarak da bilinirler.

Özellikleri

Chincoteague Pony Amerika Birleşik Devletlerinde Virginia ve Maryland eyaletlerinde bulunan ve diğer ismine kaynak olan Assateague adasında yaşamaktadır. 1994 yılında farklı bir ırk olarak tescillenmiştir. Bu ırk 1947 de Marguerite Henry’nin kaleme aldığı Misty of Chincoteague isimli seriyle birlikte ünlü oldu. Fenotipi bir at gibi olsada Pony olarak bilinirler. Boylarının kısalığı Assateague adasının zayıf habitatından kaynaklanmaktadır. Herhangi bir don olabileceği gibi Alaca donlarda da görülebilir. Assateague  adasında tuzlu bataklık bitkilerinden oluşan zayıf bir diyetle yaşamlarını sürdürürler. Bu kötü beslenmeye bağlı olarak Chincoteague’nin vücut yapı, biçim ve orantısında değişiklikler meydana gelmiştir.  Yılda bir kez gelenekselleşmiş toplama günlerinde toplanan Chincoteague midillileri Veteriner Hekim kontrolünden geçtikten sonra yetiştiricilere açık artırma ile satılmaktadır. Aynı şekilde sürülerin devamını sağlamak amacıyla bazı damızlıklar geri serbest bırakılır.

Genel olarak ırk, düz veya hafif iç bükey bir yüz profili gösterme eğiliminde olup geniş bir alına ve ince bir boyna sahiptir. İyi açılanmış omuzlara ve geniş bir göğse sahiptir. Evcil Chincoteague’ler zeki, çok yönlü ve isteklidirler. Av, iz sürme ve genel binişlerde kullanılır. Hastalıklara dayanıklı bir yapısı vardır.  

Assateague adası tamamıyle federal devlete ait olmasına rağmen Maryland ve Virginia eyalet hattında bir çit ile ayrılmıştır ve bu çitin her iki tarafında 150 ayrı midilli sürüsü yaşamaktadır. Sürüler çok farklı yönetim stratejileri ile yönetilen eyaletlerde yaşamaktadırlar. Maryland eyaletinde bulunan sürüler Ulusal Park Servisi tarafından yönetilmekteyken, Virginia eyaletinde ki sürülerin kontrolü Chincoteague İtfaiyesine aittir. Genellikle vahşi hayvanlar olarak kabul edilirler ve adada ki diğer türlere göre popülasyonu dengede tutma amacıyla daha fazla veya daha az destek verilir. Yaklaşık olarak 300 kadar at Assateague adasında yaşarken 1000 in üzerinde midillide özel yetiştiriciler elinde bakılmaktadır.

Morfoloji & Orijin

 •  
  135 - 145 cm
 •  
  350 - 390 kg
 •  
  Kuzey Amerika

Don

 •  
   
 •  
   

Ayırt Edici Özelllikleri

Bilinmiyor

Irkın Yatkın Olduğu Hastalıklar

 • Bilinmiyor

Irkın Kan Hattı

 • Bilinmiyor

.

Kaynak

 1. KOÇKAR, M. Tekin. At Irkları ve Dağılımı, Esogü Basımevi, Eskişehir 2012

Bir yorum yapın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. İsterseniz aşağıdan oturum açabilirsiniz.