A huge collection of 3400+ free website templates www.JARtheme.COM WP themes and more at the biggest community-driven free web design site

Connemera Pony

 • Diğer Adları: Capaillín Chonamara
 • Kategori: Pony
Connemera Pony

Açıklama

İrlanda'nın Connemara bölgesinde yetiştirilir. Özellikle binek midillisi, ayrıca gösteri hayvanı olarak da kullanılan sakin mizaçlı, zeki ve güçlü bir at ırkıdır.

Özellikleri

Connemara midillilerine, Batı İrlanda’nın rüzgarlı ve vahşi yamaçları ev sahipliği yapar.  Atlantik Okyanusunda doğan fırtınalardan oluşan sert iklim yüzünden, Connemara zorlu koşullara uyum sağlamıştır. Arazinin çok engebeli olması bu midillileri iyi birer atlayıcı yapmıştır

Connemara midillilerinin ortalama cidago yüksekliği 140 cm civarında olup, en az 130 cm en fazla 150 cm olmak üzere faklı boyutlara sahiplerdir. Connemara dengeli bir başa ve boyuna, belirgin ve iyi eğimli omuz başlarına, düzgün ve simetrik bir vücut yapısına sahiptir. Bacakları özellikle sağlam, sert ve düz kemiklerden oluşmuştur. Yağızın yanı sıra, al, doru, kır ve kula donları görülebilir. Benekliler ve lekeliler kayıt için uygun değildir. 1972 yılına kadar krem rengi ve mavi gözlülerde kaydedilmiyordu.

İrlanda’da, Connemara’lar yardımcı amaçlar için kullanıldılar; uysal, zeki ve dayanıklı olmaları İrlandalı’ların aradığı çoğu niteliği taşıyordu. Çocuklara olan nazik ve iyimser davranışları, atlama yetenekleri ile birleşince engellerin üzerinde ki seramonide genç biniciler için ideal bir partner olmalarını sağlıyordu. Boyları yüzünden dünya çapında arzu edilen küçük at olarak bilinmelerine rağmen Elbette ki, büyük boylarda bir yavru doğurmak onları daha aranır yapar. Bu midillinin dayanıklılığı ve çok yönlülüğü, av esnasında yetişkin birini taşıyabilme kuvveti, tüm bunlarla birlikte genç bir binici için oldukça nazik ve uysal olması, biniciler arasında ona özel bir yer kılar.

Morfoloji & Orijin

 •  
  128 - 148 cm
 •  
  290 - 390 kg
 •  
  İrlanda

Don

 •  
   

Ayırt Edici Özelllikleri

Bilinmiyor.

Irkın Yatkın Olduğu Hastalıklar

 • Bilinmiyor

Irkın Kan Hattı

 • Arap Atı
 • Endülüs Atı

.

Kaynak

 1. Hendricks, Bonnie L., International Encyclopedia of Horse Breeds, Univ of Oklahoma Press, 1995
 2. James Doc rAU Blakely, Horses And Horse Sense, January 6, 1997

Bir yorum yapın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. İsterseniz aşağıdan oturum açabilirsiniz.