A huge collection of 3400+ free website templates www.JARtheme.COM WP themes and more at the biggest community-driven free web design site

Fell Pony

Fell Pony

Açıklama

Fell midillisi İngiltere’nin kuzeyindeki Cumberland’de, Wetmorland’de (Cumbria) ve Northumberland’de türeyen dağ midillisi ve bozkır midillilerinden melezlenen çok yönlü bir midillidir. Aslen, kuzeydoğu İngiltere’deki meralarda türemiştir ve çeki ile biniş  için idealdirler. Bu tür, coğrafi komşusu olan Dales midillisiyle çok benzerlikler gösterir  ancak nispeten ondan daha küçüktür ve fiziksel olarak daha çok midilliye benzer. Fell midillisi, dayanıklılığı, çevikliği, gücü ve temkinliliğiyle bilinir.

Özellikleri

Fell midillileri boyutta ve ağırlıkta çok farklılık gösterir ve böylece nerdeyse her türlü biniciyi taşıyabilirler. Türün ortalama cidago yükseklikleri 137 cm olup üst boy limiti 142 cm dir. Tür, Kuzey İngiltere’nin sert çevre koşullarına uygun olarak üretilmiştir ve bu yüzden nerdeyse bütün iklimlere uyum sağlayabilirler.

Türün kabul edilmiş renkleri yağız, doru, koyu doru, ve kırdır. Kestane dona, beneklilere ve alacalı renklere izin verilmemektedir. Kafada bir yıldız ve/veya topuğun topuğunun arkasının üstünde veya altında az miktar beyaz renk (Tam seki) kabul edilebilirdir. Ancak, fazla miktarda beyaz lekeler kabul görmemektedir.

Daha önceki damızlık at kitaplarında, midillilerin %50’sinin koyu doru olduğu görülmektedir, ancak son birkaç on yıldır yağız ağır basmaya başlamıştır, bunu takriben koyu doru, doru ve kır gelir.

Fell midillileri oldukça dayanıklı olup ve iyi bir midillinin karakteristik özelliklerine sahiptir , buna güçlü ve düz kemikleri de dahildir. İngiliz dağ ve bozkır midillerinden alışılagelen özellikleri göz önünde bulundurulduğunda Fell midillileri oldukça zekidirler.  Bunlara ek olarak enerjik ve  tetikte bir tabiatla birlikte genellikle sakindirler.

Fell midillisi yere sağlam basan düzgün adımlara sahip olup engebeli arazilerde temkinli yürüyüşleri ile tanınır.

Midilliler arasında üst seviye atlayıcı olma kapasiteleri olmasa da, çevik ve iyi sayılabilecek bir atlayıcıdırlar.  Bu da onları avlanmak veya uzun yolculuklar için kullanışlı yapar. Bu ırk yerel şovlar veya Midilli Kulübü etkinlikleri standartlarını fazlasıyla karşılamaktadır.

Genellikle göller yöresinin sarp yamaçlarında ki,  zor koşullar altında hayatta kalabilme içgüdüleri, ırkın; aktiflik, dayanıklılık, cesaret ve zeka gibi özelliklerinin öne çıkmasında öne çıkmıştır.

Morfoloji & Orijin

 •  
  130 - 142 cm
 •  
  190 - 210 kg
 •  
  İngiltere

Don

Ayırt Edici Özelllikleri

Bilinmiyor

Irkın Yatkın Olduğu Hastalıklar

 • Pododermatitis

Irkın Kan Hattı

 • Galloway Midillisi

.

Kaynak

 1. https://en.wikipedia.org

Bir yorum yapın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. İsterseniz aşağıdan oturum açabilirsiniz.