A huge collection of 3400+ free website templates www.JARtheme.COM WP themes and more at the biggest community-driven free web design site

Haflinger

 • Diğer Adları: Avelignese
 • Kategori: Pony
Haflinger

Açıklama

Hafinger atları Orta Avrupa, Avusturya ve Kuzey İtalya da ki Tyrolean Dağlarından köken alır. Günümüz Haflingeri 1874 yılında arap aygırı ve Tyrol kısrağının melezlenmesinden doğmuştur. Süratli yürüyüş, ağır yük çekme ve taşıma ile dağlık ve engebeli arazilerde iş verim yeteneği yüksek bir hayvandır. Olumsuz çevre şartlarına karşı dayanıklı ve iklime uyma kabiliyeti yüksektir.

Özellikleri

İsmi Hafling (Avelengo) köyünden gelmektedir. I. Dünya Savaşı öncesinde Hafling köyü, Avusturya’nın bir parçasıydı, ancak şimdi, İtalya sınırları içerisinde bulunmaktadır.

Haflingeri benzersiz yapan ayırıcı özelliği onun altın sarısı rengi ile beyaz, uzun yele ve kuyruğudur. Ama en belirgin özelliği insanlara karşı sevecen ve istekli olmasıdır. Bu özelliği de yüzyıllar boyu sarp patikalarda ailenin her ferdine hizmet etmesiyle gelişmiştir. Haflingerler kolayca ailenin bir ferdi haline gelebilirler. Haflinger 132 - 152 cm cidago arasında değişen küçük atlardır. Halflinger cinsi tek renktir, ya altın kestane, kızıl kestane ya da sarıdır. Beyazdan sarıya yele ve kuyrukları vardır. Çoğunun yüzünde beyaz leke ya da yıldız vardır. Haflinger canayakın ve nazik doğalarıyla tanınırlar. Eğitildikten sonra, kolaylıkla binilen ya da atla çekilen birçok araca bağlanabilen harika eşlikçiler olurlar. Haflingerler çok naziktir ve birçok cins at gibi gergin değildirler. Özellikle de çocuklarla çalışmaları çok kolaydır.

Modern Haflingerler günümüzde dünyanın her yerinde bulunurlar. Yük taşıma, hafif araba çekme gibi amaçların yanında western, dressage, engel atlama, arazi binişleri, dayanıklılık ve hipoterapi amaçlarına da hizmet etmektedirler. Haflingerler boyutlarına göre şaşırtıcı derecede güçlü ve atletik olduklarından diğer cinslerle yarış halindedirler. 

Haflingerlerin, canlı, istekli, yere emin basan ve ritmik yürüyüşleri vardır. Adetada rahat, enerji dolu, gururlu ve ritimlidir. Süratli ve dörtnalda ise elastik, canlı, atletik ve kendini taşıyan ritmik bir yürüyüşü vardır. Süspansiyon hareketlerinin ayırt edilebildiği dengeli bir aksiyonu vardır. Yüksek itiş gücüyle arka ayaklar aktif olarak çalışır. Bu itiş gücü elastik sırt ile serbest hareket eden omuzlara ve ön ayaklara taşınabilir. Hafif bir diz aksiyonu istenir. Özellikle dörtnal oldukça ileri-yukarı hareketli olmalıdır.

Morfoloji & Orijin

 •  
  130 - 140 cm
 •  
  400 - 460 kg
 •  
  Avusturya, İtalya

Don

 •  
   

Ayırt Edici Özelllikleri

Altın sarısı rengi ile beyaz, uzun yele ve kuyruk,

Irkın Yatkın Olduğu Hastalıklar

 • Bilinmiyor

Irkın Kan Hattı

 • Arap Atı
 • Tyrolean

.

Kaynak

 1. KOÇKAR, M. Tekin. At Irkları ve Dağılımı, Esogü Basımevi, Eskişehir 2012

Bir yorum yapın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. İsterseniz aşağıdan oturum açabilirsiniz.