A huge collection of 3400+ free website templates www.JARtheme.COM WP themes and more at the biggest community-driven free web design site

Arap Atı

Arap Atı

Açıklama

Orta doğu çöllerinin bir yerinde yüzyıllar önce, insan hayal gücünün ötesinde Dünyadaki tüm at  ürlerinin etkisi altına alacak bir ırk türedi. Bugün ki adıyla Suriye, İran ve Irak’ta Dicle nehri boyundaki vahalarda ve Arap yarımadasının diğer bölgelerinde bu at türü gelişti. Bu tür Arap atı olarak tanımlandı.

Özellikleri

Müslümanlara göre At, Allah’ın bir nimeti, şefkatle yaklaşılacak ve saygı duyulacak bir varlıktı. Avrupa ülkelerinin atın varlığından haberdar olmalarından çok önceleri, çöl atları bedevilerin hayatta kalabilmeleri için bir gereklilikti. Kabilelerin şefi; gerek kendi kabilesindeki gerekse, diğer bedevi kabilelerindeki her bir at familyasının tarihini bilirdi. Yüzyıllar geçtikçe, türün mitolojisi ve duygusallığı, soyu ile özdeşleşen cesaret, dayanıklılık ve gücü ile ilgili hikâyelerle gelişti. Dini inanış, gelenek ve batıl inanışlar ırkın doğasını ve şeklini etkiledi. Arap Kültüründe Çıkık bir alnın; Allahın nimetini taşıdığına inanılırdı. Bundan dolayı 'Jibbah' ın büyük olması o atın daha fazla nimet taşıması demekti. Kavisli bir boyun “Mitbah” bir cesaret göstergesi, kalkık bir kuyruk ise onuru simgelerdi. Bu ayırt edici niteliklere at seçiminde çok dikkat edilirdi. Arap atlarının dini öneminin bulunması, kısmen de kabilenin varlık ve güvenliğine sağladığı katkılar nedeniyle türün izole bir şekilde çoğalmasını sağladı. At yetiştirme gelenekleri ve dini inanışlar ırkın “Asil” ya da saf olarak kalmasını sağladı. Çevre şehirlerden veya dağlardan yabancı bir kan karışımı kesinlikle yasaklanmıştı. Kuzey Afrika da veya sahra çölü bölgesindeki çöl atları, arap atları ile aynı kanı taşımaz ve bedeviler tarafından hor görülürdü. Arap atı, zamanın birçok toplumunda da olduğu gibi bir savaş aracıydı. İyi donanımlı bir bedevi düşman kabileye saldırır, koyun, deve ve keçi sürülerini kaçırarak kendi kabilesinin zenginliğinin arttırırdı. Bu tarz bir saldırı ancak ani, hızlı ve süratle yaklaşılırsa başarılı olabilirdi. Kısraklar bu tarz saldırı için en uygun cinsli. Çünkü kısraklar, düşman kabilesinin atlarına kişnemez böylece kabilenin saldırıdan haberi olmazdı Hız ve Dayanıklılık şarttı çünkü çarpışmalar kamp yerinden uzakta gerçekleşirdi. Güzel gösterişli bir kafa, büyük gözler, yukarıda toplanmış bir boyun, kuyruk havada, sırtı kısa ve düz, göğsü kaslı ve geniş. Bacakları kaslı, eklemleri güçlü açıkça görülebilen tendonlar, topukta genişleyen küçük tırnaklar arap atının morfolojik özellikleridir. Fındıkkabuğu, demir kır, yağız ve açık donlu olur. Yüzde ve bacaklarda beyazlıklar sıkça görülür. Derisi ince ve ipeksidir. Yele ve kuyrukları gürdür.

 

Morfoloji & Orijin

 •  
  145 - 155 cm
 •  
  450 - 500 kg
 •  
  Irak, İran, Suriye, Suudi Arabistan, Türkiye, Yemen

Don

 •  
   

Ayırt Edici Özelllikleri

Güzel gösterişli bir kafa, Büyük gözler, Yukarıda toplanmış bir boyun, Kalkık kuyruk, Kısa sırt (Arap atlarında 5 adet bel omuru bulunur), Düz, kaslı ve geniş göğüs,  Kaslı Bacaklar, Güçlü eklemler, Açıkça görülebilen tendonlar, Topukta genişleyen küçük tırnaklar. 

Irkın Yatkın Olduğu Hastalıklar

 • Cerebellar abiotrophy
 • Equine Juvenile Epilepsy
 • Guttural Pouch Tympany
 • Lavender Foal Syndrome
 • Occipital Atlanto ­ Axial Malformation
 • Severe Combined İmmunodeficiency

Irkın Kan Hattı

 • Bilinmiyor

.

Kaynak

 1. KOÇKAR, M. Tekin. At Irkları ve Dağılımı, Esogü Basımevi, Eskişehir 2012

Bir yorum yapın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. İsterseniz aşağıdan oturum açabilirsiniz.