A huge collection of 3400+ free website templates www.JARtheme.COM WP themes and more at the biggest community-driven free web design site

İngiliz Atı

İngiliz Atı

Açıklama

Byerley Türk, Darley Arabian ve Godolphin Arap isminde ki aygırların kullanılmasıyla oluşturulan yaklaşık 300 yıllık bir geçmişe sahip olan bu ırk günümüzde yarış endüstrisinin lokomotifi konumunda olup Arap atları ile birlikte Dünyada en çok tanınan at ırklarından birisidir.

Özellikleri

İngiliz atları Büyük Britanya’da ortaya çıkmıştır ve genetik orijini Araptır.  Dünyadaki en görkemli ve çok yönlü at ırklarından birisidir. Uzun mesafeler boyunca hızını koruyabilme yeteneği sayesinde aynı zamanda değişik binicilik dallarıyla ilgilenenlerin popüler seçimi olmuştur. At yarışı dışında avcılık, engel atlama, eventing ve poloda da favori at ırklarından  biridir. İngiliz atları, yeni at ırklarının oluşturulmasında ve diğer ırkların geliştirilmesinde de kullanılmıştır. Bu atların mükemmelliğinin anahtarı hızı ve dayanıklılığıdır ki bu da 300 yıldan uzun bir zamandır üretilmesinin nedenidir.

İngiliz atları ortalama 162 cm cidago yüksekliğine sahiptir ve görünümü Arap atalarını andırır. İnce bir baş, geniş ve zeki bakışlı gözler, diğer ırklara nazaran daha ince ve uzun bir boynu vardır. Omuzlar derin, adaleli ve oldukça eğimlidir. Öyle ki kolonu derin ve dardır. Güçlü tendonlarla beraber düzgün ve uzun bacakları vardır. Düz arazide yumuşak ve ahenkle yürür. Arka bacakların üst kısmındaki kemik yapısı, uzun ve güçlü bir kas yapısına yer oluşturur. Uyluk kemiği uzun ve kalça kemiği ile yaptığı açı geniştir. Kalça ve uyluğun güçlü kas yapısı mevcuttur. İngiliz atlarının donları doru, koyu doru, kestane, yağız veya kır olabilir. Farklı renkler nadiren görülür. Beyazlıklar sıklıkla hem başta hem de ayaklarda görülür.

Irkın temelindeki aygırlar: Byerly Türk, Darley Arab ve Godolphin Arab’tır. Bu aygırlarla yerli hız koşucuları olan kısraklara aşım yapıldı. Özellikle İskoç Galloway’ lerinden doğan taylar da ilk İngilizler oldu.

Byerly Türk: Buda kuşatmasında Kaptan Byerly, seyisi ile birlikte Türklerden adını tarihe yazdıracak bir atı ganimet olarak aldı. Bu at İngiltere Kaptan Byerly elinde İngiliz atçılığının ve safkan İngiliz (Thoroughbred) atının başlangıcını oluşturur.

Darley Arap: İngiltere’ye ithal edilen 2. temel aygır Darley Arap idi. 1700’de doğan bu at Thomas Darley tarafından 1704 yılında Suriye’den alındı. Daha sonra İngiltere’ye getirilerek sayısız kısrağa çekildi. İngiliz ırkı üzerindeki etkileri bakımından Darley Arap 3 temel aygırın en önemlisi oldu.

Godolphin Arap: İngiltere gelen son temel aygır Yemen doğumlu Godolphin Arap idi. Suriye’ye sonra da Tunus’a götürüldükten sonra Fransız kralına bir hediye olarak verildi. Bir rivayete göre Paris’te küçük bir su arabasını çektiği söylenir.

Morfoloji & Orijin

 •  
  160 - 170 cm
 •  
  455 - 590 kg
 •  
  İngiltere 

Don

Ayırt Edici Özelllikleri

İnce bir baş, geniş ve zeki bakışlı gözler, diğer ırklara nazaran daha ince ve uzun bir boyun, derin ve eğimli omuzlar

Irkın Yatkın Olduğu Hastalıklar

 • Exercise Induced Pulmonary Hemorrhage

Irkın Kan Hattı

 • Byerley Türk
 • Darley Arabian
 • Godolphin Arap

.

Kaynak

 1. KOÇKAR, M. Tekin. At Irkları ve Dağılımı, Esogü Basımevi, Eskişehir 2012

Bir yorum yapın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. İsterseniz aşağıdan oturum açabilirsiniz.