A huge collection of 3400+ free website templates www.JARtheme.COM WP themes and more at the biggest community-driven free web design site

Belçika Atı

 • Diğer Adları: Belgian Draft Horse, Brabants trekpaard, Belgisch trekpaard, Cheval de trait belge
 • Kategori: Soğukkanlı Irklar
Belçika Atı

Açıklama

Bu atların, tepeden tırnağa zırhlı ve silahlı bir adamı taşıyabilecek kadar güçlü ve ağır olan orta çağ savaş atlarının soyundan geldiği söylenir. En iyi atlarının cidago yüksekliği 170 santimetreden fazladır. Ağırlığı 1 ton dolayında olan bu at 5 tonluk bir yükü çekebilir. Bu dev yapısına ve kuvvetine karşılık çok yumuşak huylu bir ırkdır. Genelde hepsinin bacaklarında kır sekiler vardır. Günümüzde hemen hemen her modern yük çekme atının genetik materyalini sağlamışlardır.

Özellikleri

Endüstri ve Tarımda kullanışlılığı fark edildiğinde, yük çekme işinde daha büyük hayvanlar yetiştirmek için Belçika' dan Avrupa' nın birçok yerine aygırlar ihraç edildi. Belçika' ya ithal edilmesi gerekmiyordu çünkü 'ana damar' oydu. 'Büyük atın' bu ana yurduna kalan, hangi adla olursa olsun, hali hazırda elinde olan bu genetik materyali rafine etmek ve düzeltmekti. Belçika Hükümeti bu konuda önemli bir rol oynamıştır. Bu at için uluslararası bir sergi platformu görevi gören, Brüksel' deki büyük Ulusal Şov' da toplanan yerel şovlar sistemi kuruldu. Ödüller oldukça yüksekti. Halkın hizmetinde ki aygırlar içinde araştırma komiteleri kuruldu. Sonuç olarak, belirlenmiş at tipinde çok ciddi bir gelişme göstermişti. Belçika' nın yük çekme atları ulusal miras ve figüratif olarak bir hazine olarak değerlendirilmektedir. Örneğin, 1897' de Belçika, hükümet ahırlarında kullanılmak üzere Rusya, İtalya, Almanya, Fransa ve eski Avusturya - Macaristan İmparatorluğuna aygırlar ihraç etti. Atların yetiştirilme amacıyla Belçika dışına çıkarılması, büyük miktarlardaydı ve yetiştiricileri için finansal açıdan uzun yıllar kazanç getirerek ödüllendirici oldu.

Morfoloji & Orijin

 •  
  168 - 173 cm
 •  
  900 - 1000 kg
 •  
  Belçika

Don

Ayırt Edici Özelllikleri

Genelde 4 Ayakta Kır sekiler, Güçlü kaslar, İri kemikler 

Irkın Yatkın Olduğu Hastalıklar

 • Bilinmiyor

Irkın Kan Hattı

 • Clydesdale
 • Shire
 • Suffolk Punch

.

Kaynak

 1. KOÇKAR, M. Tekin. At Irkları ve Dağılımı, Esogü Basımevi, Eskişehir 2012

Bir yorum yapın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. İsterseniz aşağıdan oturum açabilirsiniz.