A huge collection of 3400+ free website templates www.JARtheme.COM WP themes and more at the biggest community-driven free web design site

Knabstrup

Knabstrup

Açıklama

Şu anda İspanya olarak bilinen bölgede tarih-öncesi yaşamış atların soyundan geldiğine inanılan Knapstrupper'lar Avrupa’daki kayda alınmış en eski at ırklarından biridir. Appoloosa ırkında olduğu gibi Leoparı andıran bir dona sahiptir. Danimarka orjinli olan bu ırk zeki, arkadaş canlısı ve iyi bir mizaca sahip olması nedeniyle sirklerde kullanılmışlardır. 20 -­ 35 yaşına kadar yaşayabilirler.

Özellikleri

Knabstrupper’lar sakin mizaçları, yüksek eğitilebilirlik seviyeleri, güçleri, dayanıklılıkları, beden sağlıkları  ve müthiş renkleri dolayısıyla değerlidirler. Geçtiğimiz iki asır boyunca, üç ayrı Knabstrupper tipi ortaya çıkmıştır: Spor atı tipi, Barok tipi ve midilli tipi. Spor atı tipi etkinliklerde ve atlayış şovlarında başarılı olmak için türetilmiştir ve Knabstrupper’ı Avrupa’nın sıcakkanlı spor atlarıyla (Danish Warmblood ve Trakehner gibi) çiftleştirerek geliştirilmiştir. Barok tipi daha kısa, geniş bir attır; yük atını ya da savaş atını anımsatır ve sirk atı olarak zamanında çok popüler olmuştur. Midilli tipi daha da küçüktür ve bütün Avrupa’da çocukların favorisidir.

Knabstrupper’lar, American Appaloosa ile renk genlerini paylaştıkları için aynı renk düzenlerini sergilerler. En popüler renk düzeni beyaz üstüne siyah, boz ya da kestane beneklerle leopardır. Diğer düzenler, battaniye, kar tanesi, kar şapkası ve “az benekli”dir. (neredeyse bembeyaz olan bu tip, her zaman benekli taylar doğurur.)

Morfoloji & Orijin

 •  
  157 - 163 cm
 •  
  480 - 530 kg
 •  
  Danimarka

Don

Ayırt Edici Özelllikleri

Bilinmiyor

Irkın Yatkın Olduğu Hastalıklar

 • Bilinmiyor

Irkın Kan Hattı

 • Frederiksborg

.

Kaynak

 1. www.knabstruppers.com

Bir yorum yapın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. İsterseniz aşağıdan oturum açabilirsiniz.