A huge collection of 3400+ free website templates www.JARtheme.COM WP themes and more at the biggest community-driven free web design site

Percheron Atı

Percheron Atı

Açıklama

Kuzey Fransa’nın Perche ilinden köken alan bu ırk Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada'da oldukça popülerdir. Tarih sahnesinde savaşlar ve tarım alanında kullanılmışlardır. Genelde yağız ya da demir kır don gözlenir. Akıllı bir ırk olan Percheron sakin bir mizaca sahiptir. Yaklaşık 25 yıl kadar yaşayabilir.

Özellikleri

Percheron’lar yapılı kasları, dayanıklı ve güçlü görünümleriyle tanınırlar. Percheron’un bir başka özelliği de ayak ve bacaklarının nitelikli uyumu ve temiz hareketleridir. Kuyruğu genellikle kısa kesilmesine rağmen, yelesi kalındır. Bu atların göğsü geniş ve derindir. İyi bir yük çekme atında, ön bacakların kasları ve eklemler özellikle vurguludur. Bu aynı zamanda güzel ve dengeli bir yürüyüş için gereklidir.

Percheron’un başı ve boynu doğru bir yük çekme atında olması gerektiği gibidir. İyi bir Percheron’un büyük ve çıkık gözleri, geniş ve tam bir alnı ve düz bir yüzü vardır. Çekici bir şekilde yerleşmiş ve hareketli olarak taşınan geniş bir çene ve zarif kulakları, Percheron’un Arap atalarının görsel bir kanıtıdır. Aygırların kuvvetli bir kafaları ve kısrakların dişi bir görünüşleri olmalıdır. Boyun güzel şekilli ve güçlüdür.

Percheron’ların kürek kemiklerinin arası belirgin, kısa bir sırtları, derin bir kolanı, uzun sayılan bukağıları, büyük yuvarlak hatlı kalçaları ve alt bacaklarında güçlü kasları vardır.

Son yıllarda, modem gösteri Percheronları daha uzun ince boyunlu, daha uzun sırtlı ve uzun yumuşak görünüşlü kaslı olarak yetiştirildiler. Bu tip modern Percheron daha çok yarışmalar için şov atları olarak kullanılmaktadırlar (APHS, 2008).

Percheron’un çok hoş bir tabiatı vardır ve gururlu, tetik ve zekidir. Genellikle çok nazik atlardır, sürüş için uygundur, güçlü ve istekli işçilerdir. Percheron, farklı iklimlere ve şartlara çok uyumludur. Ağır yükleri çekecek güçte ve güzel bir binek arabasını çekecek zerafettedir. Percheron binek olarak kullanılabilir ve hatta bazıları atlamalar için eğitilebilmişlerdir.

Percheronlar genellikle siyah ya da gri donlara sahiptirler. Bazı sicil kayıtlar sadece bu iki rengi kabul eder. Ancak, kestane, doru, kızıl doru renkleri de Birleşik Devletlerde soyunun DNA testiyle onaylanmasıyla sicil kayıtlarına kabul edilebilmektedir. Kestane için kırmızı geni çekiniktir ve iki siyah atın çiftleşmesinden kızıl bir tay ancak her ikisinin de heterozigot olması ile mümkündür. Hem babada hem de anada kırmızı genin olması gereklidir. O zaman bile kestane renginin çıkması dörtte bir olasılıktır.

Bazı Percheron’larda baş ve ayaklarda beyaz lekeler vardır ama geniş beyazlıklar istenmez. Percheron’ların cidago yükseklikleri 150 – 190 cm. arasında değişir. Ortalama cidagoları 162 – 173 cm. yüksekliğindedir. Ağırlıkları ortalama 900 kg civarında olmasına rağmen 1180 kg kadar çıkabilirler. En yüksek cidagolu at rekorunu kıranlardan biri Le Gear adlı bir Percheron’du. 1902 de doğdu ve kürek kemikleri arası yüksekliği 211 cm. idi ve ağırlığı 1370 kg biraz altındaydı.

Percheron uzun ömürlü olabilir, 25 yıldan fazla yaşarlar. Doğrulanmamış bazı kayıtlar bir Percheron’un 41 yaşına kadar yaşadığını belirtmektedir.

Morfoloji & Orijin

 •  
  165 - 175 cm
 •  
  860 - 1200 kg
 •  
  Fransa

Don

 •  
   

Ayırt Edici Özelllikleri

kürek kemiklerinin arası belirgin, kısa bir sırt, derin bir kolan, büyük yuvarlak hatlı kalçalar ve alt bacaklarında güçlü kaslar

Irkın Yatkın Olduğu Hastalıklar

 • Bilinmiyor

Irkın Kan Hattı

 • Arap Atı

.

Kaynak

 1. KOÇKAR, M. Tekin. At Irkları ve Dağılımı, Esogü Basımevi, Eskişehir 2012

Bir yorum yapın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. İsterseniz aşağıdan oturum açabilirsiniz.