A huge collection of 3400+ free website templates www.JARtheme.COM WP themes and more at the biggest community-driven free web design site

Przewalski

 • Diğer Adları: Equus Ferus Przewalskii, Asya Vahşi Atı, Moğol Vahşi Atı, Moğol Tarpan, Taki, Dzungarian Horse
 • Kategori: Soğukkanlı Irklar
Przewalski

Açıklama

Bugün eski dünyada hala neslini devam ettiren yalnız bir yaban atı türü vardır. Bu at Orta Asya Moğolistan’ın soğuk ve ıssız ovalarında yaşar. Asya yaban atı veya Prezevalski dendiği gibi Moğolistan yaban atı da denir. Altay dağlarının her iki yanında yaşar. Siyah kısa ve dik yeleleri ile, ağır ve iri başları, küçük kulakları, uzun kıllı kuyrukları ile evcil atlardan farklılık gösterirler.

Özellikleri

Asya Vahşi Atı, Moğol Vahşi Atı, Moğol Tarpan, Taki olarak da bilinir. Przewalski atı (Equus ferus przewalskii), son vahşi at türüdür. Diğer tüm atlar ya evcilleştirilmiş ya da daha önce evcilleştirilmiş atların soyundan gelmektedir.

Bazı otoriteler Przewalski atının modern cinslerin atası olduğuna kuvvetle inanıyor. Ancak bazı bilim insanları ise, evcil atlardaki 64 kromozoma karşılık bu atın 66 kromozomu olması nedeniyle, evcilleştirilmiş atlardan başka bir türe ait olduğuna işaret ediyorlar. Dahası, Przewalski ve evcil atların çiftleşmesinden ortaya çıkan doğurgan melez atın 65 kromozomu bulunmaktadır. Ancak takip eden melezlemelerin 64 kromozoma sahip olduğu ve Przewalski’ye çok az benzediği belirlenmiştir (ALBN, 1989).

Przewalski atının cidago yüksekliği 127 – 135 cm arasındadır. Daha küçük, gürbüz bir yapıya, daha dik bir yeleye ve düşük bir kuyruğa sahip olmasına rağmen evcil atlara çok benzer. Baş nispeten kaba, büyük ve hafif koçbaştır. Bacaklar sağlam ve kuvvetlidir.  En yaygın renkleri, kumlu ten, boz ve kızıl dorudur. Sırtta koyu renkli ester çizgisi vardır. Atların, omuz çizgileri, bacaklarında çizgiler (diz,incik ve tarsusda enine çizgiler), karın ve burunlarında daha açık renkler vardır.

Przewalski atlarının geleceğinden duyulan endişe, yetiştiricilerinin, nüfusu arttırma amaçlarını kolaylaştırmak ve aynı soyun birbiriyle çiftleştirilmesini azaltmak için, 1979’da uluslarası bir pedigree kitabı oluşturmalarına yol açtı. Bu tür, esaret altındaki vahşi hayvan türleri için bilgisayar tabanlı bilgi sistemi olan, Uluslararası Türler Envanter Sisteminde (International Species Inventory System) de yer aldı. Kuzey Amerika ve Rusya Federasyonu arasında damızlık değiş tokuşları yapıldı. Günümüzde güney Rusya’da Askania Nova’da en büyük Przewalski at sürüsü bulunmaktadır (Mason, 1996).

Günümüzde Amerika Birleşik Devletleri, Rusya Federasyonu, Ukrayna ve başka ülkelerdeki hayvanat bahçelerinde yaklaşık 300 civarında Przewalski atı bulunmaktadır.

Morfoloji & Orijin

 •  
  120 - 140 cm
 •  
  300 - 350 kg
 •  
  Moğolistan

Don

Ayırt Edici Özelllikleri

Bilinmiyor

Irkın Yatkın Olduğu Hastalıklar

 • Bilinmiyor

Irkın Kan Hattı

 • Bilinmiyor

.

Kaynak

 1. KOÇKAR, M. Tekin. At Irkları ve Dağılımı, Esogü Basımevi, Eskişehir 2012
 2. BİLGEMRE, Kadri. At Yetiştirmek, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Yayınları, Ankara
 3. YARKIN, İbrahim. Atçılık, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Yayınları, Ankara 1962

Bir yorum yapın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. İsterseniz aşağıdan oturum açabilirsiniz.