A huge collection of 3400+ free website templates www.JARtheme.COM WP themes and more at the biggest community-driven free web design site

Rocky Mountain

Rocky Mountain

Açıklama

Rocky Mountain atları Kentucky’nin doğusunda ki Appalachian Dağlarından köken alan 1800’ lerin sonunda ortaya çıkmış ve yaklaşık 30 ­- 35 yıl yaşayabilen soğukkanlı bir ırktır. Yumuşak bir mizaca sahip olan Rocky Mountain güçlü ve dayanıklı bir bedene sahiptir. Oluşumunda American Saddlebred, Missouri Fox Trotters ve İspanyol atlarının aygır ve kısrakları rol almıştır.

Özellikleri

Rocky Mountain atları çiftçilerin en iyi dostlarıydı; hafta boyunca tarlayı sürer ve hafta sonları aileyi kasabaya götürürdü. Aynı zamanda bölge doktorlarının ve seyahat eden vaizlerin vazgeçilmez atıydı. Rahat oturuşu, dört nala koşusu bu ırkı bütün tecrübe seviyelerindeki sürücülerin kullanabilmesine olanak sağlıyordu. Günümüzde ırk çoğunlukla zevk sürüşleri, rekabetçi iz sürme ve dayanıklılık yarışları için kullanılır.

Irk tercih edilen “çikolata” rengi, koyu sarı yelesi ve kuyruğuyla bilinir. Bu renk kombinasyonu nadir görülen gümüş benek geninin siyah kürkle birleşmesiyle ortaya çıkmıştır ve bu ırkta sıklıkla görülür. Irk aynı zamanda marş yürüyüşü veya “tek-ayak” olarakta bilinen yürüyüşü de sergiler. Marş Yürüyüşü adetadan hızlı ama kenterden yavaştır. Orijinal olarak çok amaçlı biniş, yolculuk ve hafif yük taşımacılığı için geliştirilmiş olsa da, günümüzde çoğunlukla iz sürmede ve tarla sürmede kullanılır.

147-164 cm arasında cidago yüksekliğine sahip olabilir. Kayıt için bütün düz renkler kabul edilmektedir ancak “çikolata” denilen koyu kahverengi renk ve koyu sarı yele ve kuyruk tercih edilir. Bu renk kombinasyonu nadir görülen gümüş benek geninin siyah kürkle birleşmesiyle ortaya çıkmıştır. Nadir olmasına rağmen bu gen Rocky Mountain da dahil olmak üzere 10’dan fazla ırkta gözlemlenmiştir. Minimal beyaz benekler kayıt için kabul edilebilir, ancak bacakta ki sekiler dizin üstüne geçmemelidir. Fiziksel karakteristikleri, Rocky Mountain’i gelişiminde rol alan ırklara bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Rocky Mountain atları meraklıları tarafından dayanıklılığı ve kış aylarında dağlarda yaşayabilmesiyle bilinir. Aynı zamanda iyi huyluluğu ve insanlara karşı şefkatiyle de takdir edilir. Rocky Mountain atları bütün ırklar arasında, multiple congenital ocular anomalies (equine anterior segment dysgenesis (ASD) denir.) hastalığına yakalanma riski en yüksek olan ırktır. MCOA göz dokusunun anormal gelişimi sonucu, görüş bozukluğuna yol açar ancak genellikle hafif formda görülür; hastalık ilerleyici değildir. Genetik çalışmalar hastalığın gümüş benek geniyle alakalı olabileceğini göstermiştir. Zira MCOA hastalığı teşhisi konulan bütün atlarda bu gen bulunmaktadır.

Morfoloji & Orijin

 •  
  145 - 160 cm
 •  
  385 - 450 kg
 •  
  Amerika Birleşik Devletleri

Don

 •  
   

Ayırt Edici Özelllikleri

Bilinmiyor

Irkın Yatkın Olduğu Hastalıklar

 • Anterior Segment Dysgenesis

Irkın Kan Hattı

 • American Saddlebred
 • Missouri Fox Trotters

.

Kaynak

 1. https://en.wikipedia.org
 2. YILMAZ, Orhan. Atçılık(Irk, Don, Nişane Ve Yürüyüş Çeşitleri), Veni Vidi Vici Yayınları, Ankara 2012
 3. http://www.horsechannel.com

Bir yorum yapın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. İsterseniz aşağıdan oturum açabilirsiniz.