A huge collection of 3400+ free website templates www.JARtheme.COM WP themes and more at the biggest community-driven free web design site

Shire

Shire

Açıklama

At Dünyasının ‘Centilmen Devleri’ olarak bilinen bu ırkın Büyük at ya da İngiliz Siyahı olarak bilinen ortaçağ atının neslinden geldiğine inanılmaktadır. Önceleri askeri amaçla kullanılan bu ırk sonraları tarım ve taşımacılık alanında kullanılmıştır. Devasa cüssesine rağmen kendine konulan lakabını hakeden bir mizaca sahiptir.

Özellikleri

İyi bir yük taşıma atının gerekli özelliklerini - güç, sessizlik, dayanıklılık ve iyi huy - bir arada bulunduran Shire, mekanikleşme öncesinde, Britanya’nın gündelik yaşamında vazgeçilmez ve önemli bir rol aldı. Kırsal kesimde, toprak sürmek, çiftlik vagonlarını çekmek, kereste çekmek gibi birçok işte kullanılırken, şehirlerde, demiryolu vagonlarını, kömür arabalarını ve bira arabalarını çekerken görülüyordu.

Britanya ‘ağırlar’ günümüzde bile büyük ilgi çekerler. Birçok birahane, şehirdeki kısa taşıma işleri için Shire kullanmayı sürdürmektedirler. Bu tür bir iş için kamyon almaktansa at beslemenin daha ucuza geldiğini söylemektedirler. Kırsal kesimin bazı yerlerinde, çiftçiler hala uysal ‘centilmen devleri’ kullanmayı, motorize çiftlik gereçlerini kullanmaya tercih ediyorlar.

Avustralya’da Shire, seksenlerin başlarında soy hayvanı olarak, iki aygır Cowhill Sovereign ve Ladbrook Edward’ın ithaliyle yeniden canlandırıldılar. 1999 ilk süper premium özellikli aygır Avustralya’ya ithal edildi. Bu at, ülkedeki yetiştiricilikte önemli bir rol oynayan Trelow Father Abraham’dır. Avustralya’da Shire’lar, özellikle demiryollarında ve iskelelerde büyük takımlar halinde çalışarak endüstrinin gelişimine önemli bir katkı sağlamışlardır. Shire’lar tarımda da kullanılarak, tarımın da gelişmesine yardım ettiler.

Günümüzde genellikle Shire’lar şovlardaki gösterimlerde ve çiftçilik gösteri işlerinde kullanılmaktadırlar. Çok ilgi çekmeleri nedeniyle de birçok ülkede yeniden dirilmeye başlamışlardır.

Morfoloji & Orijin

 •  
  162 - 180 cm
 •  
  770 - 1225 kg
 •  
  İngiliz

Don

 •  
   

Ayırt Edici Özelllikleri

Genellikle 4 bacakta kır sekiler

Irkın Yatkın Olduğu Hastalıklar

 • Bilinmiyor

Irkın Kan Hattı

 • Bilinmiyor

.

Kaynak

 1. KOÇKAR, M. Tekin. At Irkları ve Dağılımı, Esogü Basımevi, Eskişehir 2012

Bir yorum yapın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. İsterseniz aşağıdan oturum açabilirsiniz.